bažant zamatový Lophura diardi  

(Bonaparte, 1856)

Iné mená: 

Dospelý samec
Foto: © Zdenko Figura

siamsky ohnivochrbtý bažant, bažant Diardov, bažant prelát

Poddruhy: 

nerozoznávajú sa

Areál výskytu:  

Barma, Vietnam, Thajsko, Laos, Kambodža

Biotop: 

Husté nížinné stálezelené lesy a bambusové húštiny od nížin do cca 700 m n. m.

Biológia: 

Cez deň sa rád slní a hľadá potravu na otvorených miestach v blízkosti húštin. Inak je dosť málo videný. Väčšinou v skupinách alebo jednotlivo. V nebezpečí sa rýchlo ukryje. Nie je jasné, či je polygamný alebo monogamný. Hniezdi v apríli až júni. Samica znáša do hniezda na zemi 4 – 8 okrúhlych ružových vajec. Potravu tvoria hlavne hmyz a semená.

Dĺžka: 

Dospelá samica
Foto: © Zdenko Figura

♂ cca 80 cm ; ♀ cca 60 cm

Hmotnosť: 

♂ cca 1,5 kg ; ♀ 0,7 - 1 kg  

Opis: 

Kohút: má na tmavosivej hlave chochol z pier smerujúcich dozadu, ktoré majú zástavicu len na konci. Je tiež tmavosivý. Tvárová ruža je červená, zobák svetlorohovinový. Krk, hrvoľ a horný chrbát sú svetlosivé. Perá majú voľnú zástavicu, preto pripomínajú srsť. Krídla sú bielosivo jemne vlnkované, krovky sú prekreslené väčším čiernobielym vlnkovaním. Prsia, brucho, chvost a boky tela sú čierne s kovovým leskom. Chvostové perá sú oblúkom ohnuté nadol a špicaté, pripomínajú chvost kúr (Gallus). Najkrajšia ozdoba - ohnivý chrbát, je schovaný pod krídlami a je ho vidieť len v toku. Jeho predná časť je citrónovožltá a zadná časť s nadchvostovými krovkami je modrá, intenzívne lesklá, lemovaná medeným lemom. Sliepka: je škoricovohnedá so sivou hlavou, čiernobielo páskovanými krídlami a strednými chvostovými perami. Kostrč je jemne čiernobielo vlnkovaná, perie na prsiach a bokoch tela je bielolemované. Zobák je čierny, tvárová ruža menšia, červená. Obidve pohlavia majú oranžovú dúhovku a červené nohy. Kohút má ostrohy svetlé. Mláďa: Ako sliepka, ale matnejšie. Kohútikom sa skoro objavujú sivé perá.

Pohlavná dospelosť a vyfarbenie:  

Portrét samice
Foto: © Zdenko Figura

Vyfarbujú v 1. roku (kohúty sú tmavšie a majú kratšie chvosty), ale dospievajú až v 3. roku.

Rodičovstvo:  

nie je jasné

Znáška: 

4 – 8 vajec

Inkubačná doba: 

24 – 25 dní

Krmivo: 

normálne bažantie krmivo

Chov: 

Dospelá samica bažanta zamatového Lophura diardi
Foto: © Zdenko Figura

Kto sa chce venovať chovu „ohnivochrbtým“ bažantom, mal by začať týmto druhom. Je dosť otužilý (aj keď pochádza z trópov), ale potrebuje dobrý prístrešok bez prievanu. Keď dospeje, ľahko sa rozmnožuje. Má radšej väčšiu zarastenú voliéru (žije v hustých porastoch).

Odporúčaná veľkosť voliéry:  

15 – 20 m²

Stav v zajatí:  

Priemerný, bežne chovaný.

Stav v prírode:  

Miestami je bežný, inak vzácnejší, ale keďže sa v jeho krajine intenzívne odlesňuje, nemá dobrú perspektívu. Tiež je veľmi lovený. Je potrebný výskum jeho biotopov, ako aj miery schopnosti prispôsobiť sa zmenenej krajine. Takmer ohrozený (NT).


Všetky podrody a druhy rodu Lophura:



© Deno 2005 - 2012