n) bažanty pávie

3 rody  11 druhov

Okáč činkvis Polyplectron bicalcaratum
Foto: © Z. Figura

Sú to všetko tropické vtáky s farebnými okami, škvrnami, či bodkami na perí. Znášajú len dve vajcia. Zaraďujú sa aj ako samostatná podčeľaď Argusianinae.  

rod: Polyplectron  Temminck, 1813

Má osem druhov. Sú to plaché stredne veľké a menšie tmavé bažanty z lesov tropickej Ázie. Samce majú na chvoste, chvostových krovkách, či na krovkách krídel a krku dúhové oká. Majú štíhle nohy s dvomi alebo viacerými ostrohami. Samice ostrohy nemajú. V toku zaujímajú nevšedné postoje, pri ktorých predvádzajú oká na krídlach a chvoste. 

rod: Argusianus  Rafinesque, 1815

Rod Argusianus má dva druhy s dvomi poddruhmi. Sú to veľké tmavé vtáky. Kohúty majú predĺžené okrasné predlakťové a ramenné letky, ktoré sa uplatňujú v nápadnom toku. Podobne sú predĺžené aj stredné chvostové perá, ktoré sa tiež uplatňujú v nezvyčajnom toku. Nemajú ostrohy. Druh argus dvojpásy Argusianus bipunctatus je sporný. Nebol oficiálne opísaný a zrejme ani videný.

rod: Rheinardia  Maingounat, 1882

Rod Rheinardia má jeden druh s dvomi poddruhmi. Sú to vzácne veľké bodkované vtáky s nápadným dlhým chvostom so širokými perami. Obidve pohlavia majú husté chocholy a nemajú ostrohy. 


Všetky druhy a rody pávích bažantov:© Deno 2005 - 2010