j) bažant škvrnitý

Tento druh sa radí väčšinou k pravým bažantom.

Rod: Catreus Cabanis, 1851

Má dlhý stupňovitý chvost, ako bažanty rodu Syrmaticus a Phasianus, ale kratšie nohy, žije monogamne a má nevýrazný pohlavný dimorfizmus, čo spolu s niektorými jeho spôsobmi správania naznačuje príbuznosť s uškáňmi.  

bažant škvrnitý Catreus wallichii

(Hardwicke,1827)

Dospelý samec
© Zdenko Figura

Iné mená: 

bažant Wallichov, bažant čír 

Poddruhy: 

netvorí

Areál výskytu:  

Západné Himaláje od hraníc Pakistanu cez Indiu a Nepál.

Biotop: 

Riedke krovinaté porasty na kamenistých svahoch i horské lúky vo výške od 1300 do 3300 m n. m.

Biológia: 

Mimo obdobia rozmnožovania žije v skupinách 5 – 7 vtákov. Potuluje sa po svahoch a hľadá potravu – korienky, hľuzy, rôzne semená, bobule, hmyz, červy a pod. Podobne ako monalyuškáne prekopáva svojim silným zobákom pôdu. Na jar a v lete ozobáva trávu a zelené výhonky rastlín a kríkov. Hraduje na nízkych stromoch a kríkoch, ale aj na zemi. Pri zhromažďovaní sa podvečer je hlučný, ako aj opäť ráno na svitaní. Pri vyrušení sa schováva v blízkom poraste, alebo sa prikrčí. V núdzi vzlieta a letí na dosť veľkú vzdialenosť dolu kopcom. V dobe rozmnožovania žije v pároch. Hniezdi od apríla do júna. Samica znesie do trávy pod kameňom 7 – 14 svetlohnedých vajec s červenohnedými škvrnami a sedí na nich sama 26 dní. Samec zostáva nablízku a po vyliahnutí mladých pomáha s ich výchovou.

Dĺžka: 

♂ cca 110 cm, ♀ cca 75 cm

Hmotnosť: 

♂ 1,5 - 1,7 kg  ♀ 0,9 - 1,4 kg

Opis: 

Kohút aj sliepka sú hnedostrakatí. Majú hnedosivý vztýčiteľný chochol, smerujúci dozadu, červenú tvárovú ružu, rohovinový zobák, sivé nohy. Brada a krk sú svetlosivé, brucho, boky tela a kostrč majú škoricový nádych. Ostatné operenie je krémové, čiernopásikavé so svetlejšou kostrnkovou kresbou. Chvost je úzky stupňovitý, ako pri bažantoch rodu Syrmaticus a striedajú sa na ňom tmavohnedé a svetlohnedé pruhy. Rozdiely pohlavia sú viditeľné: samec je väčší, má väčší chochol, chvost a tvárovú ružu. Mláďa: Podobné samici, ale matnejšie, bez chochola a bez výrazného vzoru..

Pohlavná dospelosť a vyfarbenie:  

1. rok

Rodičovstvo:  

monogamné

Znáška: 

9 – 12 vajec

Inkubačná doba: 

26 dní

Krmivo: 

normálne krmivo pre bažanty

Chov: 

Veľký kopáč. Potrebuje priepustné alebo pieskové dno voliéry. Niektorí chovatelia používajú zatrávnenú voliéru a trávu chránia tak, že na ňu poukladajú rámy s pletivom a trávu nechajú prerásť cez pletivo. Bažanty ju môžu ozobávať, ale nezničia korene a tráva sa prirodzene obnovuje. Keďže potravu hľadajú kopaním v zemi, je potrebné pravidelne odčervovať. Chovajú sa v pároch a sú úplne otužilé. Hlasno sa ozývajú, aj skoro ráno pred svitaním. Spoľahlivo odchovávajú a niekedy ich používajú ako pestúnov iných okrasných bažantov.

Odporúčaná veľkosť voliéry:  

20 m²

Stav v zajatí:  

Dobrý. Treba sa uistiť, že nehrozí inbreeding.

Stav v prírode:  

V Pakistane je vyhynutý na väčšine jeho bývalých území a okrem Indie je jeho výskyt malý. Aj keď sa ukázalo, že sú jeho stavy vyššie ako sa predpokladalo, stále sú jeho populácie slabé. Uskutočnila sa aj úspešná reintrodukcia pomocou zbierok vajec znesených vtákmi v chovoch v zajatí. Zraniteľný (VU). CITES I. 



© Deno 2005 - 2010