Prepelica poľná Coturnix coturnix

(Linnaeus, 1758)

Samec prepelice poľnej Coturnix coturnix
Foto: © Ondřej Prosický - naturephoto.cz

Iné mená: 

prepelica sťahovavá, prepelica sivá, prepelica európska

Poddruhy a areál výskytu: 

4: C. c. coturnix - rozmnožuje sa v Európe, severnej Afrike, západnej Ázii a na ostrovoch Cape Verde, zimuje v južnej Afrike a východne do Indie
C. c. confisa - Kanárske ostrovy, Madeira, Azory 
C. c. africana - južná Afrika a možno Madagaskar 
C. c. erlangeri - Etiópia až východné Zimbabwe

Biotop: 

Trávnaté oblasti, polopúšte, náhorné plošiny a lúky vo výške do 3600 m n. m. Pri migrácii obľubuje akékoľvek miesta zarastené burinou.

Biológia: 

Plachá a nenápadná. S veľkou opatrnosťou sa pohybuje pomedzi trávu, keď sa kŕmi semenami, listami a malými bezstavovcami. Hraduje osamotene v rôznych priehlbinách a pri vyplašení prudko vylieta a letí rýchlo a nízko na krátke vzdialenosti, skôr ako sa ukryje v úkryte. V období rozmnožovania je samotárska. Kohút obhajuje svoje územie. V teplejších oblastiach je stála, ale zo severnejších oblastí Európy sa na jeseň sťahuje na zimoviská. Mláďatá zostávajú po preperení spolu a na zimu sa pripájajú k ostatným kŕdľom pred nočným sťahovaním. Migrácia má určité odchýlky. Spôsob spolužitia partnerov sa mení od monogamného, cez bigamný a polygamný až po promiskuitný, v závislosti od hustoty populácie a podielu pohlaví v nej. Hniezdo je plytká priehlbina v tráve alebo v poraste plodín, ľahko vystlatá rastlinným materiálom a robí ho sliepka sama. Znesie doň 2 - 18 krémových, tmavohnedo bodkovaných alebo škvrnitých vajec. Sedí na nich sama 17 - 20 dní, vzácne môže sedieť aj samec. Máva jedno potomstvo, ale južnejšie populácie sa po vyvedení sťahujú na sever, aby vyviedli ďalšie potomstvo v tom istom kalendárnom roku. Hniezdna sezóna u nás trvá od mája do júna. V iných častiach areálu výskytu sa mení, v tropických oblastiach podľa príchodu dažďov. Mláďatá sa živia od prvého dňa samostatne. Chytajú drobný hmyz a jeho larvy, ozobávajú zelené lístky rastlín a neskôr zbierajú rôzne semená ako dospelé vtáky. Po desiatich dňoch začínajú poletovať, vo veku dvadsať dní preperujú a do štyridsiatich piatich dní zostávajú s rodinným kŕdľom. 

Samec prepelice poľnej Coturnix coturnix pri jeho typickom volaní z trávy
Foto: © Jiří Bohdal - naturfoto.cz

Dĺžka: 

♂, ♀ 16 - 20 cm

Hmotnosť: 

♂ 0,07 - 0,14 kg; ♀ 0,08 - 0,15 kg

Opis: 

Kohút: Je prevažne hnedý, strakatý rôznymi odtieňmi. Tvár je červenohnedá obkreslená bielymi pásmi od zobáka smerom ponad oko a ušnicu na zadný krk. Potom od nozdier popod oko a pod ušnicu, tento pás sa niekedy rozširuje na celú bradu. Tretí pás tvorí obojok na prednom krku. Koruna je tmavohnedo strakatá. Dolné partie sú krémovohnedé. Horné partie má tmavohnedé, prekreslené riedkym svetlejším vlnkovaním a čiernohnedými škvrnami. Perie má biele kostrnkové pásiky. Sliepka: je podobná kohútovi, ale je matnejšia. Nemá taký výrazný vzor na tvári a menej červenohnedej farby. Obidve pohlavia majú červenohnedú alebo žltohnedú dúhovku oka, sivohnedý zobák a žltohnedé nohy. Mláďa: Podobné sliepke, ale bez vzoru na tvári a so škvrnami na celom tele. 

Prepelice poľné Coturnix coturnix pri okraji porastu
Foto: © Jiří Bohdal - naturfoto.cz

Pohlavná dospelosť a vyfarbenie:  

1. rok

Rodičovstvo:  

premenlivé od monogamie po promiskuitu 

Znáška: 

4 - 18 vajec 

Inkubačná doba: 

17 - 20 dní

Krmivo: 

bežné krmivo pre bažanty (menšej veľkosti)

Chov: 

Chová sa len veľmi výnimočne. Aj keď bola v minulosti slávnym poľovným vtákom, nenašiel som informácie o chove na poľovné účely v súčasnosti. 

Stav v zajatí:  

Nie sú informácie. 

Stav v prírode:  

Miestami bežná. Stavy však kolíšu podľa migračných prílevov. Celkové počty výrazne poklesli kvôli stratám prirodzených trávnatých biotopov. Odhaduje sa, že na Slovensku hniezdi niekoľko tisíc párov. Podľa našich zákonov je klasifikovaná ako ohrozený druh národného významu a jej spoločenská hodnota je vyčíslená na 920,- €. Globálne nie je ohrozená (LC). 


Všetky druhy rodu Coturnix:

  1. prepelica poľná Coturnix coturnix (Linnaeus, 1758) LC
  2. prepelica japonská Coturnix japonica Temminck & Schlegel, 1849 NT
  3. prepelica austrálskaCoturnix pectoralis Gould, 1837 LC
  4. prepelica novozélandskáCoturnix novaezelandiae Quoy & Gaimard, 1830 EX
  5. prepelica dažďováCoturnix coromandelica (Gmelin, 1789) LC
  6. prepelica pestrá Coturnix delegorguei Delegorgue, 1847 LC
  7. prepelica mokrinováCoturnix ypsilophora Bosc, 1792 LC
  8. prepelica modráCoturnix adansoni (Verreaux & Verreaux, 1851) LC
  9. prepelica čínska Coturnix chinensis (Linnaeus, 1766) LC


© Deno 2005 - 2015