monal zelenochvostý Lophophorus lhuysii

Geoffroy, 1866

Iné mená: 

čínsky monal, bažant zelenochvostý

Poddruhy: 

nerozoznávajú sa

Areál výskytu:  

Sever centrálnej Číny, najmä provincia S-čchuan

Biotop: 

Skalnaté miesta porastené rododendronmi, kosodrevinové lesy a alpínske lúky; zdržuje sa vo výškach 2700 m n. m. v zime a do 5000 m n. m. v lete.

Biológia: 

Veľmi málo sa vie o ich živote v prírode. V zime boli pozorované skupiny do 10 jedincov, v lete menšie skupinky oddelených pohlaví. Podľa najnovších výskumov sa zistilo, že sa živia hlavne korienkami, cibuľkami, hľuzami, listami, kvetmi, machom a hmyzom. Potravu zbierajú na otvorených miestach a lúkach alebo ju vykopávajú svojimi zobákmi. V lete sú kvety pravdepodobne najdôležitejšou časťou ich potravy. V zime zrejme vykopávajú potravu spod snehu, pretože výškové presuny sú nevýrazné. V období rozmnožovania sa samce ozývajú zavčas rána. Aj hniezdna biológia je málo známa. Hniezda so žltkastými vajciami, s nepravidelnými hnedými bodkami, boli objavené vo výške 3600 - 4000 m n. m.

Dĺžka: 

♂ 78 – 81 cm ; ♀ okolo 70 cm

Hmotnosť: 

♂ takmer 3 kg ; ♀ cez 2 kg

Opis: 

Kohút: je celý kovovolesklý, okrem bieleho chrbta, ktorý je normálne zakrytý krídlami. Hlava je zelená. Na záhlaví vyrastá fialový chochol, smerujúci nadol. Oko je červenohnedé, holá koža v okolí oka modrá. Najširšia je hneď za zobákom smerom k oku a za okom sa zužuje a je porastená perím. Zobák je tmavorohovinový. Zadná časť krku je medená, smerom k chrbtu zlatá. Plášť je fialový smerom k chvostu, sfarbenie prechádza cez modrú a končí zelenou na chvoste. Predná časť krku, prsia a brucho sú zamatovočierne s menej intenzívnym leskom. Nohy sú tmavorohovinové s krátkou ostrohou. Sliepka: je podobná sliepke monala Impeyovej, ale koža v okolí oka je širšia a siaha až k zobáku. Brada je biela, ale nepredlžuje sa do obojka. Ostatné operenie je opäť tmavohnedé, svetlohnedo „čipkované“. Prsia sú svetlejšie, kostrč biela až po horný chrbát. Oko je čiernohnedé, zobák a nohy tmavorohovinové. Mláďa: pravdepodobne podobné sliepke, ale ešte nebolo oficiálne opísané.

Pohlavná dospelosť a vyfarbenie:  

♂ 3. rok ; ♀ 2. rok

Rodičovstvo:  

nie sú informácie

Znáška: 

3 – 5 vajec 

Inkubačná doba: 

28 dní

Krmivo: 

sekaná zelenina (aj koreňová), ovocie, nadzemné (aj kvety) a podzemné časti rastlín , zrno a v sezóne granuly pre hydinu 

Chov: 

Keďže v zajatí sa vyskytuje len niekoľko kusov v ZOO, informácie o chove sú viac ako nedostatočné. Môžeme predpokladať, na základe príbuznosti, že má podobné nároky ako monal Impeyovej. Asi ešte dlhý čas bude trvať, kým sa tento bažant dostane k súkromným chovateľom, ak sa to vôbec podarí.

Odporúčaná veľkosť voliéry:  

trávová alebo piesková: 40m²

Stav v zajatí:  

Veľmi vzácny, nevyskytuje sa v súkromných zbierkach. Chová sa len v ZOO San Diego a ZOO Peking.

Stav v prírode:  

Nemá veľmi veľký areál výskytu a pastierske aktivity a lov môžu spôsobovať pokles stavov. Vyskytuje sa v niekoľkých chránených oblastiach a rezerváciách. Koncom minulého storočia sa začal kooperačný program chovu v zajatí. Zraniteľný (VU), CITES I.


Ak viete o nejakých informáciách alebo fotografiách tohto vzácneho bažanta, prosím napíšte mi !!!


Všetky druhy rodu Lophophorus:

  1. monal Impeyovej Lophophorus impejanus (Latham, 1790) LC
  2. monal Sclaterov Lophophorus sclateri Jerdon, 1870 VU  
  3. monal zelenochvostý Lophophorus lhuysii Geoffroy Saint-Hilaire, 1866 VU


© Deno 2005 - 2010