Kura srílanská Gallus lafayetii
Lesson, 1813

Kohút kury srílanskej Gallus lafayettii
Foto: © Lubomir Hlásek - www.hlasek.com

Iné mená: 

Lafayetiho kura , cejlónska kura

Poddruhy: 

nerozoznávajú sa

Areál výskytu: 

Srí Lanka (Cejlón) – endemit (druh, ktorý sa vyskytuje len na určitom malom území a nikde inde na svete).

Biotop: 

Nížinné dažďové lesy, krovinaté džungle, plantáže, pobrežné suché kroviny a horské dažďové lesy do výšky 1600 – 2300 m n. m. Niektorí autori udávajú, že má radšej suchšie oblasti.

Biológia: 

Celkovo podobná ako pri kure červenej. Plachá, ale tam, kde nie je lovená, je krotká. Pozorovaná v skupinách asi piatich jedincov obidvoch pohlaví. Ráno a popoludní sa kŕmi na otvorených priestranstvách a cez poludnie sa skrýva. Hraduje skupinovo v poraste stromov alebo bambusov. Kohúty kikiríkajú skoro po celý rok. Aj hniezdi v priebehu takmer celého roka, ale hlavne od februára do mája. Boli pozorované aj páry  aj triá. Sliepka si robí hniezdo na zemi. Vystelie ho suchými listami, korienkami a pod. Niekedy hniezdi i na stromoch v opustených hniezdach vo výške 3 – 4 m. Znáša 2 – 5 vajec. Sú krémové s hnedými alebo fialovými bodkami. Potrava ako kura čiarkovaná.

Dĺžka: 

♂ 72 cm, ♀ 36 cm

Hmotnosť: 

♂ 0,8 - 1,1 kg ; ♀ 0,5 - 0,6 kg

Opis: 

Kohút: má vysoký, len jemne zúbkovaný hrebeň. Je nasadený vyššie ako u iných druhov kúr. Je červený, ozdobený žltou škvrnou v oblasti nad okom. Laloky, tvár a ušnice sú červené. Celkové operenie je oranžovočervené s tmavou kostrnkovou kresbou. Krčný záves je žltší a sedlový má fialový lesk. Opäť sú kratšie ako u kury divej. Lýtka, brucho, krídla a chvost sú čierne. Krídla a chvost majú kovový lesk. Chvost je tvarovaný ako u kury čiarkovanej. Nohy sú červené s jednou špicatou ostrohou na beháku. Zobák hnedosivý so svetlejším koncom. Dúhovka oka žltá. Sliepka: Podobná sliepke kury čiarkovanej. Len krídla sú hnedočierno a krémovo páskované. Prsia sú belšie, chvost hnedý, nohy červené. Hrebeň je čiernofialový – maličký, laloky nemá. Tvár je hnedo operená, zobák tmavosivý so svetlejším koncom, dúhovka žltohnedá. Mláďa: Podobné sliepke, ale tmavšie. Kohútikom sa skoro vyvíja červené perie závesov. 

Sliepka kury srílanskej
Foto: © Lubomir Hlásek - www.hlasek.com

Pohlavná dospelosť a vyfarbenie:  

2. rok

Rodičovstvo: 

málo informácií, pozri biológiu 

Znáška: 

2 – 4 krémové, jemne hnedo bodkované vajcia

Inkubačná doba: 

20 – 21 dní

Krmivo: 

ako pre hydinu

Kohút kury srílanskej Gallus lafayettii
Foto: © Lubomir Hlásek - www.hlasek.com

Chov: 

Citlivejšia na zimu (omrznutie nôh = prevencia hrubšie bidlá), vyžaduje kúrenie pri silných mrazoch. Je dosť plachá a lietavá. Odporúča sa husté osadenie voliéry stromami a kríkmi. Málo sa chová, preto problémom môže byť príbuzenská plemenitba. Sliepky nesú dobre ale oplodnenosť je slabšia. Kuriatka sú citlivé na stres.

Odporúčaná veľkosť voliéry: 

15 m² a viac

Stav v zajatí: 

Vzácna (možná hrozba inbreedingu, pozri vyššie).

Stav v prírode: 

Nie je považovaná za ohrozenú a vyskytuje sa skôr na suchšom východe ostrova. Na odľahlejších miestach je údajne bežnejšia, ale čiastočne sa dokáže prispôsobiť zmenám spôsobeným človekom. (LC)


Všetky druhy rodu Gallus:

  1. kura červená Gallus gallus (Linnaeus, 1758) LC
  2. kura čiarkovaná Gallus sonnerati Temminck, 1813 LC
  3. kura srílanská Gallus lafayetii Lesson, 1831 LC
  4. kura zelená Gallus varius (Shaw, 1798) LC


© Deno 2005 - 2013