uškáň biely Crossoptilon crossoptilon  

(Hodgson, 1838)

Iné mená: 

Uškáň biely v ZOO

bažant ušatý biely, bažant tibetský

Poddruhy: 

nominátny alebo sečuanský Crossoptilon crossoptilon crossoptilon, Dolanov alebo kukunorský C. c. dolani, tibetský alebo hornomekongský C. c. drouyni, niektorí autori uvádzajú ešte dva: Harmanov alebo juhovýchodotibetský C. c. harmani a jün-nanský C. c. lichiangensa

Areál výskytu:  

Južný Čching-chaj na juh cez S-čchuan a východný Tibet až do severozápadného Jün-nanu.

Biotop: 

Riedke lesy s krovinatým podrastom, ihličnaté a zmiešané lesy, husté rododendronové a brezové porasty nad hranicou lesa vo výškach 3000 – 4500 m n. m.

Biológia: 

V zime boli pozorované veľké skupiny, ktoré mali okolo tridsať vtákov, v minulosti dokonca aj niekoľko sto jedincov. Za potravou na voľné priestranstvá vychádzajú ráno alebo neskoro popoludní, ale vždy sa držia v blízkosti hustých porastov. Chodia piť k horským bystrinám. Nasledujúce informácie údajne nie sú potvrdené. V období rozmnožovania žijú v pároch. Sliepka znáša do plytkého hniezda na zemi, vystlaného časťami rastlín, 4 – 9 svetlošedých alebo svetlohnedých vajec, ktoré majú len niekedy niekoľko hrdzavých škvrniek. Sedí na nich 24 – 26 dní. Po vyhniezdení žijú v rodinách a na jeseň sa rodiny spájajú do malých kŕdľov (+ pozri rod Crossoptilon) .

Tento druh má menej výrazné "uši"

Dĺžka: 

♂ 90 – 95 cm, chvost cca 40 cm ; ♀ o čosi menšia

Hmotnosť: 

♂ 2,2 - 2,7 kg ; ♀ 1,55 – 2 kg

Opis: 

Čelo a temeno zamatovo čierne. Dúhovka oka žltá. Holá koža v okolí oka červená, siaha od nozdier až po ušnice. Predĺžené pierka na ušnici sú zo všetkých troch druhov uškáňov najkratšie – nepresahujú temeno. Ostatné operenie biele až sivé, podľa poddruhu: tibetský: čistobiely, sečuanský: biely so sivými krídlami, Dolanov: svetlosivý, Harmanov: najtmavší s bielym pruhom od zobáka po prsia. Chvost biely pri brku, potom čierny s kovovým leskom. Zástavica tohto druhu je najsúvislejšia, len mierne rozstrapkaná akoby neupravená. Počet chvostových pier: 20. Nohy sú červené, zobák červenorohovinový. Mláďa: Sivohnedé s hnedými lemami a kostrnkovými pásikmi na perí. Kostrč, brucho a chvost sú viac sivé. Asi v ôsmom týždni sa preperuje do operenia dospelého.

Pohlavná dospelosť a vyfarbenie:  

Pár

vyfarbuje v 1. roku, ale nie je plodný do 2. roku

Rodičovstvo:  

predpokladá sa monogamia

Znáška: 

4 – 7 vajec

Inkubačná doba: 

24 (- 25) dní

Krmivo: 

štandardné bažantie krmivo; dostatok zeleného krmiva!; pozor ničí výsadbu voliéry vykopávaním koreňových systémov!

Chov: 

Úplne otužilý, znáša aj silné mrazy. Chová sa v pároch. Keďže je monomorfný, je problém rozlíšiť pohlavie u mláďat. Novú techniku objavili v Kanade: vo veku asi 3 mesiacov, keď sa začínajú vyvíjať ostrohy mladým vtákom, sú puky ostrôh sliepky vertikálne stlačené a pružné, kohútie sú pevné a zaoblené. Všeobecne je sliepka ľahšia, menšia. Obidve pohlavia sa ozývajú rovnako. Kohút v toku môže napadnúť sliepku, preto sa odporúča poskytnúť možnosť úkrytu. Keďže má zvyk prekopávať pôdu, je potrebné pravidelné odčervovanie. Voliéra ba myla byť suchá s priepustným pôdnym substrátom, v lete dobre zatienená. Je to horský druh, veľká horúčava a blato mu škodia.

Odporúčaná veľkosť voliéry:  

20 m²

Stav v zajatí:  

Rozumný, ale zraniteľný z dôvodu malého genetického fondu.

Stav v prírode:  

Neboli vykonané detailné výskumy. Na miestach, kde nie je prenasledovaný, môže byť miestami bežný. Ohrozuje ho aj devastácia biotopov. Takmer ohrozený (NT). CITES I  Pozri: uškáne - poznámka


Všetky druhy rodu Crossoptilon:

  1. uškáň biely Crossoptilon crossoptilon (Hodgson, 1838) NT
  2. * uškáň tibetský Crossoptilon harmani Elwes, 1881 NT
  3. uškáň hnedý Crossoptilon mantchuricum Swinhoe, 1863 VU
  4. uškáň modrý Crossoptilon auritum (Pallas, 1811) LC


© Deno 2005 - 2010