Morka obyčajná Meleagris gallopavo

(Linnaeus, 1758)

Iné mená: 

morka divá

Morka obyčajná, samec v strede
Foto: © Lubomir Hlásek - www.hlasek.com

Poddruhy a areál výskytu: 

6: nominátna Meleagris g. gallopavo - južné Mexiko 
Gouldova Meleagris g. mexicana - severozápadné Mexiko 
východná Meleagris g. silvestris - východná časť USA od Pensylvánie po severnú Floridu a severný mexický záliv 
floridská Meleagris g. osceola - Florida 
riograndská Meleagris g. intermedia - centrálna časť USA - Kansas až Mexiko (introdukovaná v iných častiach USA)
Merriamova Meleagris g. merriami - Západné veľké prérie a Rocky mountains (introdukovaná v iných častiach USA)

Biotop: 

Otvorené zmiešané a listnaté lesy, trávnaté a krovinaté prérie do výšky 2100 m n. m.

Biológia: 

Mimo obdobia rozmnožovania sa zdržuje vo veľkých kŕdľoch. Zvyčajne jednopohlavných. Potravu si hľadá najmä zbieraním zo zeme a hrabaním. Pritom pomaly kráča. Živí sa semenami, bobuľami, ovocím, výhonkami, listami, plodmi, hmyzom a inými bezstavovcami a aj malými stavovcami. Pri vyrušení najprv rýchlo kráča do úkrytu. Vzlieta len v nevyhnutnom prípade a keď ide hradovať. Hradovacie miesto je zvyčajne uprostred oblasti, kde sa kŕmi a sú to prevažne veľké stromy. Pohybuje sa v širšom

okolí. Je polygamná a samce nepomáhajú ani s liahnutím, ani s odchovom mláďat. Tok sa začína už vo februári. Samce typicky hudrujú a našuchoria perie na celom tele a rozťahujú letky krídel a chvosty do vejára. Samec si udržuje hárem štyroch alebo piatich samíc. Samica vyhĺbi pod kríkom alebo konármi plytkú priehlbinu v zemi a nedbalo ju vystelie listami a trávou. Znesie do nej 10 - 12 krémových vajec s tmavým bodkovaním. Sedí na nich sama 27 - 28 dní. Zvyčajne hneď na druhý deň po vyliahnutí zoberie matka svoje mláďatá za potravou. Ochraňuje ich a na noc ich berie pod svoje krídla. Asi po desiatich dňoch, keď začínajú kuriatka poletovať, hraduje s nimi matka na konári stromu. Mláďatá sama vyvodí a zostanú s ňou až do nasledujúcej jari. 

Dĺžka: 

♂ 90 - 120 cm ; ♀ 80 - 90 cm

Hmotnosť: 

Vajce
Foto: © Zdenko Figura

Vajcia
Foto: © Zdenko Figura

♂  5 - 10 kg ; ♀ okolo 4 kg

Opis: 

Kohút: Hlava a horný krk sú holé, ružovomodré s červenými výrastkami. Výrastky sa zväčšujú smerom od zobáka ku krku. Holá koža je riedko porastená čiernymi štetinami. Nad nozdrami vyrastá veľký výrastok a v toku visí na stranu zobáka. Aj ostatné výrastky a laloky sa v toku zväčšujú a intenzívnejšie sfarbujú. Operenie tela je tmavé a lesklé. Perie je hranato ukončené. Krk, predné partie a štíty krídel sú čiernohnedé s intenzívnym bronzovým leskom. Dolný chrbát a horná kostrč sú modročierne. Chvost a nadchvostové krovky sú hnedočierno pásikované a majú na koncoch široké svetlé lemy. Čierne ručné letky a zelenohnedé predlakťové letky majú priečne biele pásiky. Na strede pŕs mu vyrastá  tzv. štetka, trs dlhých vlasových pier čiernej farby a na beháku má po jednej ostrohe. Obidve pohlavia majú nohy ružovkasté, zobák svetlorohovinový a dúhovky oka hnedé. Sliepka: Je podobná kohútovi, ale je menšia, matnejšia a nemá ostrohu. Výrastky na holej hlave takmer nie sú vidieť. Mláďa: Podobné sliepke, ale viac strakaté alebo pásikované svetlejšou farbou a bez bronzového lesku.

Typický kŕdeľ moriek
Foto: © Lubomir Hlásek - www.hlasek.com

Pohlavná dospelosť a vyfarbenie:  

1. rok

Domáce biele morky
Foto: © Zdenko Figura

Rodičovstvo:  

polygamné

Znáška: 

10 - 12 vajec 

Inkubačná doba: 

28 dní

Krmivo: 

Ako pre hydinu, prípadne štandardné krmivo pre bažanty.

Chov: 

Ide opäť o jeden z najznámejších druhov hydiny na svete. Zdomácnená forma sa chová vo veľkých množstvách na farmách alebo v prídomových chovoch na vidieku hlavne kvôli mäsu. Bola však vyšľachtená aj malá forma a niekoľko farebne zaujímavých plemien. Kohúty mäsových plemien dosahujú bežne hmotnosť nad dvadsať kilogramov.

Stav v zajatí:  

Pozri chov. 

Stav v prírode:  

V minulosti bola veľmi lovená a jej stavy dosť poklesli. Potom nasledovali obmedzenia lovu, reintrodukcia a výskumy, ktoré preukázali zlepšenie stavov. Miestami nie je zriedkavá. V Mexiku je veľmi vzácna a na niektorých miestach bola vyhubená. Skutočné stavy nie sú známe. 


Všetky druhy rodu Meleagris:
  1. morka obyčajná Meleagris gallopavo (Linnaeus, 1758) LC
  2. morka lesklá Meleagris ocellata Cuvier, 1820 NT


© Deno 2005 - 2013