bažant diamantový Chrysolophus amherstiae

(Leadbeater, 1829)

Iné mená: 

Dospelý kohút

bažant (pani) Amherstovej

Poddruhy: 

netvorí

Areál výskytu:  

juhozápadná Čína až severovýchodná Barma

Biotop: 

Prevažne zalesnené oblasti a bambusové porasty v horách vo výške 1600 – 5000 m n. m.

Biológia: 

Zvyčajne sa zdržuje v hustých porastoch. Na zimu vytvára skupiny o veľkosti pár desiatok kusov a údajne sa výškovo presúva. Cez rok je pozorovaný jednotlivo, v pároch a v triách, ale máva aj viac sliepok. Tie znášajú 6 – 7 vajec do hniezda na zemi, ktoré je vystlaté listami a umiestnené pod kríkom alebo stromom. Hniezdne obdobie začína v apríli. Potrava rovnaká ako u bažanta zlatého.

Dĺžka: 

♂ 130 – 170 cm, chvost až 115 cm ; ♀ cca 70 cm, chvost až 37 cm

Hmotnosť: 

♂ 0,7 - 0,8 kg ; ♀ 0,6 - 0,7 kg

Opis: 

Kohút: má zelenú hlavu, krk, hrvoľ a horný chrbát, perie je lemované. Chochol je červený. Golier je biely – každé pero je ukončené úzkym čiernym lemom ako pri bažantovi zlatom. Krídla sú modré s lemovaným perím. Spodný chrbát je žltý, kostrč červená, nadchvostové krovky čiernobielo páskované a vlnkované s červenými koncami. Chvost je čiernobielo priečne páskovaný, stredné perá a vnútorné zástavice ostatných pier aj jemne čierno vlnkované. Prsia a lýtka sú biele. Zobák a nohy sú tmavorohovinové. Dúhovka oka žltá. Okolie oka je jemne modré s typickou žltkastou slzičkou pod okom. Sliepka: je celkovo hnedopáskovaná s menej výrazným golierom, okolím oka a páskovanou kresbou na chvoste. Dúhovka oka je hnedá, zobák a nohy tmavorohovinové. Mláďa: Podobné samici ale matnejšie s menej výrazným vzorom. 

Štúdia chvosta a kostrče samca

Pohlavná dospelosť a vyfarbenie:  

2. rok

Rodičovstvo:  

nie je jasné

Znáška: 

6 – 12 krémovobielych vajec, 46 – 53 mm x 34 – 37 mm 

Inkubačná doba: 

22 dní (23 – 24 dní)

Krmivo: 

štandardné krmivo pre bažanty

Chov: 

Kohútovi sa prideľuje viac sliepok. Sú to aktívne malé vtáky a treba im poskytnúť dostatok miesta, bidiel, skál a pňov na lezenie. V minulosti sa z nedostatku chovného materiálu  krížil s bažantom zlatým. Je otužilý a dá sa chovať s inými druhmi vtákov. V západnom svete je známy ako bažant pani Amherstovej, ktorá ho chovala ako prvá, po tom, čo jej ich poslal jej manžel – indický guvernér domov do Anglicka.

Dospelý kohút pri odpočinku

Odporúčaná veľkosť voliéry:  

10 m²

Stav v zajatí:  

Početný, ale diskutovaná je ich genetická čistota.

Stav v prírode:  

Donedávna neboli vykonané dôkladnejšie výskumy tohto druhu. Aj keď v minulosti bol, podobne ako bažant zlatý, považovaný za takmer ohrozeného, v súčasnosti už nie je (LC). Jeho areál výskytu sa však rozpadáva a ohrozuje ho úbytok biotopov. Všeobecne je vo svojom areáli výskytu celkom bežný. Je introdukovaný vo Veľkej Británii. 


Všetky druhy rodu Chrysolophus:

  1. bažant zlatý Chrysolophus pictus (Linnaeus, 1758) LC
  2. bažant diamantový Chrysolophus amherstiae (Leadbeater, 1829) LC


© Deno 2005 - 2010